Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Filtracja - dlaczego jest taka ważna?

Każdy początkujący akwarysta, a w rzeczywistości większość z nas, ma tendencję do wprowadzania w nowo tworzonym akwarium wielu mieszkańców, w postaci różnych gatunków ryb. Pomijając kwestie częstych "przerybień" czy złego doboru gatunków do danego biotopu, wielu akwarystów nie docenia wagi odpowiedniej filtracji. Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych kwestii przy zakładaniu zbiornika

W celu zapewnienia najlepszej filtracji biologicznej potrzebujemy jak największej powierzchni filtracyjnej w postaci tak zwanych złóż sypkich, porowatych jak ceramika, keramzyt itp. Do tego rodzaju filtracji najlepszym wyborem będzie filtr zewnętrzny, który nie zabiera nam cennego miejsca w akwarium i, co najważniejsze, mieści bardzo dużą ilość mediów filtracyjnych. Oczywiście nie każdy akwarysta ma możliwość montażu filtra w szafce pod akwarium. W takim wypadku pozostają nam filtry kaskadowe (wieszane na brzegu akwarium) oraz filtry wewnętrzne (montowane w rogu akwarium).

Dlaczego to takie ważne?

Odpowiednie złoże filtracyjne jest siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych, które odpowiadają za rozkład materii organicznej w naszych zbiornikach. Bakterie te zamieniają szkodliwy amoniak NH4 na azotyny NO2 oraz finalnie na azotany NO3, które są niezbędne do poprawnego rozwoju roślin. W skrócie bakterie nitryfikacyjne zmieniają resztki organiczne, np. niezjedzony pokarm na związki, które stają się nawozem i bazowym budulcem dla naszych roślin.

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju mediów filtracyjnych. Najpopularniejszym złóżem biologicznym jest wszechobecna ceramika (ceramiczne krążki), która wbrew pozorom nie jest najlepszym wyborem. Dlaczego? Ceramika posiada wprawdzie większą porowatość od popularnych plastikowych „bioballi” czy gąbek i włóknin, ale w porównaniu z najlepszymi wkładami biologicznymi wypada bardzo blado. Standardowa ceramika to objętość około 100 m2 na jeden litr, co w porównaniu z wkładem NEO Media, którego objętość określana jest na poziomie 4000 m2 na litr, to dosyć mierny wynik.

Jaki więc jest sens zakupu odpowiednio dużego filtra kubełkowego, skoro po umieszczeniu w nim słabej jakości medium filtracyjnego sprowadza się go do wydajności filtra wewnątrznego. Pamiętaj, aby jak najefektywniej wykorzystać każdy litr pojemności Twojego filtra, wybierając złóż o największej objętości biologicznej. Poprawi to nie tylko jakość wody, ale ograniczy Twoje prace przy filtrze do minimum.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.