Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Odmulanie i czyszczenie dna w akwarium krok po kroku

Dbanie o czystość akwarium to jeden z najważniejszych obowiązków akwarysty, który — nie oszukujmy się — wcale nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak regularne czyszczenie dna akwarium jest konieczne, aby usunąć z wody to, czego nie udało się pozbyć podczas filtracji. Podpowiadamy, jak odmulić akwarium i jakie urządzenia i akcesoria będą Ci do tego potrzebne. 

Na czym polega odmulanie akwarium?

Podczas procesu filtracji nie zawsze udaje się usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Zdarza się, że na dnie gromadzą się resztki pokarmu, leków, roślin czy efekty przemiany materii, które zaburzają równowagę biologiczną wody. Odmulanie akwarium często wykonuje się wraz z podmianą wody, lecz nie musi to być standardem. Jeśli zainwestujesz w dobrej jakości odmulacz do wody, który działa automatycznie, czyszczenie dna akwarium będzie banalnie proste!

Jak działa odmulacz do akwarium?

Odmulacz to urządzenie, które działa jak mały odkurzacz, wsysając zabrudzenia oraz rozkładające się resztki z podłoża. Jeśli już o podłożu mowa - ma ono znaczenie! W przypadku podłoża z piasku nie powinno się stosować automatycznego odmulacza do akwarium. Drobny żwir i kamienie nie powinny utrudniać czyszczenia dna akwarium za pomocą odmulacza. 

Wiele zanieczyszczeń gromadzi się pod kamieniami i w miejscach trudno dostępnych, z czym również poradzi sobie automatyczny odmulacz do akwarium. Na dnie przeprowadzi dodatkową filtrację, a także spełni jeszcze dodatkową rolę, czyli zajmie się podmianą wody. Odmulacze do akwarium znajdziesz w naszym sklepie Aquario. 

Jak często używać odmulacza? 

Zbyt długo zalegający w akwarium muł tworzy niebezpieczne związki azotu, które negatywnie wpływają na zdrowie fauny i flory. Z tego powodu nie powinno dopuszczać się do gromadzenia zanieczyszczeń w akwarium, stosując odmulanie dna raz na tydzień lub dwa tygodnie. 

Jak odmulić akwarium bez odmulacza?

Jeśli w swoim akwarium zdecydowałeś się na podłoże z piasku lub nie zakupiłeś jeszcze automatycznego odmulacza, warto poznać sposoby na czyszczenie dna akwarium bez profesjonalnego sprzętu. 

Jest ono zdecydowanie bardziej czasochłonne, łatwo również przed czyszczeniem popełnić rażące błędy. Dlaczego? Na czas czyszczenia manualnego konieczne jest przełożenie ryb do innego zbiornika, a także wykonanie podmiany wody. Odmulanie dna akwarium polega na czyszczeniu każdego elementu: dekoracji, żwirku, kamieni i roślinek. To czasochłonne zajęcie, nawet wykonane z wielką starannością może nie pozwolić na uzyskanie aż tak spektakularnych efektów, jak w przypadku odmulacza do akwarium. 

Jak zapobiegać zamuleniu wody?

Nie będzie potrzeby tak częstego odmulania akwarium, jeśli zainwestujesz w dobrej jakości filtr wewnętrzny, zamontowany w miarę możliwością blisko dna zbiornika. Nadmierne przekarmianie rybek to najczęstsza przyczyna mechanicznych zanieczyszczeń, z którymi filtr może sobie nie poradzić. Jeśli nie wiesz, jak karmić ryby, koniecznie nadrób te zaległości, gdyż ich przekarmianie nie tylko nie służy czystości wody, ale także i samym wodnym mieszkańcom akwarium. 

Kolejną przyczyną zanieczyszczeń w wodzie może być zbyt mała ilość roślin — jeśli odpowiednio je dobierzesz, będą sprawiały, że woda pozostanie na dłużej czysta. 

Jesteśmy pewni, że już wiesz, jak odmulić akwarium i jakie urządzenia będą Ci do tego potrzebne. Znajdziesz je w sklepie Aquario, gdzie staramy się ułatwiać i umilać obowiązki akwarystów, także te związane z utrzymaniem czystości w zbiorniku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.