Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Jak wybrać i przygotować kamienie do akwarium?

Ważną, choć nie priorytetową kwestią dla akwarysty są dekoracje i dodatki, które stworzą niepowtarzalny wygląd i klimat zbiornika. Jedną z najczęściej wybieranych dekoracji do akwarium są kamienie. W naszym blogu doradzamy, jakie kamienie do akwarium warto wybrać oraz jakie czynności wykonać, zanim wstawisz je do wody. 

Rola kamieni w akwarium

Myśląc o dekoracjach w akwarium, z pewności masz na myśli bujne rośliny, lecz my chcemy skupić się na tym, co często nie tylko wspaniale współgra z florą, ale także stanowi solidną ich podporę. Kamienie, bo o nich mowa, świetnie odwzorowują naturalne środowisko wodne, tworząc efektowny wystrój zbiornika. Większe kamienie stanowią również kryjówkę dla bardziej płochliwych ryb lub samic, które składają jaja. Na tym nie kończy się rola kamieni w akwarium. 

Niewiele osób wie, że ich właściwości sprawiają, że parametry wody ulegają zmianie, co bywa ich zaletą lub wadą. Kamienie pochodzące z dna morza znacznie zmieniają twardość i pH wody, czyniąc je niebezpiecznie wysokim, dlatego zaleca się, aby w ogóle ich nie używać w akwarium słodkowodnym. Każdy odpowiedzialny akwarysta wie, że należy wykluczyć również kamienie z ostrymi krawędziami, które mogą zranić delikatne płetwy ryb

Skąd pochodzą kamienie do akwarium?

W naszym sklepie akwarystycznym znajdziesz jedynie bezpieczne i naturalne kamienie do akwarium, które bez obaw możesz umieścić w wodzie. Pochodzą z odległych zakątków świata, co sprawia, że niewielkim kosztem możesz odwzorować to, co kryją morza i jeziora świata. Nie ma również nic złego w dekorowaniu akwarium kamieniami z „rodzinnego podwórka” - ważne, aby były nie tylko efektowne, ale także i bezpieczne! Zanim jednak zaczniesz kompletować je na własną rękę, zalecamy dokładnie poznać ich pochodzenie i to, jaki będą mieć wpływ na wodę.

Jakie kamienie do akwarium są dostępne w Aquario? Poznaj ich rodzaje

Dragon Stone 

Najpopularniejszym i niezwykle widowiskowym kamieniem jest Dragon Stone, który również możesz zakupić w naszym sklepie Aquario. Ta naturalna skała pochodzi z Dalekiego Wschodu. Najczęściej spotkać ją można w odcieniach brązu, żółci i oliwki, a na tle innych kamieni z pewnością wyróżnia się specyficznymi kraterami, które przypominają… łuski smoka. Dragon Stone nie zmienia parametrów wody, dlatego poleca się go do każdego rodzaju akwarium. 

Grey Mountain Stone

Równie popularny rodzaj kamienia, również dostępny w naszej ofercie, to Grey Mountain Stone. Ponieważ kolorystyką i klimatem przypomina górskie skały, ten rodzaj kamienia szczególnie polecany jest do akwarium w stylu nature. Liczne pory oraz naturalny kolor sprawiają, że Grey Mountain Stone wspaniale nadaje się do obsadzania skały roślinami. 

Wiele kamieni, które dostępne są w naszym sklepie, z powodzeniem sprawdzi się jako element dekoracyjny terrarium, stanowiąc kryjówkę, miejsce do wylegiwania czy relaksu dla gadów i płazów. Te o kształcie jaskini są nie tylko efektowne, ale również bardzo atrakcyjne dla mieszkańców akwarium lub terrarium. 

Jak przygotować kamienie do akwarium?

Zanim kamienie trafią do wody, powinno się je odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Polecamy wyparzyć je wrzątkiem i starannie wyczyścić. Oczywiście tę czynność należy wykonać dużo dokładniej, jeśli decydujesz się na wstawienie kamieni zbieranych w naturze. Te zamówione w Aquario praktycznie nie potrzebują przygotowania, lecz na wszelki wypadek zalecamy przepłukać je pod bieżącą wodą, zanim trafią do akwarium. 

Kamienie do akwarium to ważny i niezwykle efektowny dodatek, który spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną. Przy jego wyborze warto kierować się wygodą i bezpieczeństwem ryb, a także tym, aby nie przesadzić z jego rozmiarem. Większy kamień z pewnością będzie ciekawiej się prezentował, lecz może sprawić, że duże dotychczas akwarium nagle straci sporo wolnej przestrzeni. To błąd i zagrożenie dla ryb i roślin, dlatego przy wyborze dodatków takich jak kamienie zalecamy raczej nie kierować się rozmachem. Less is more to zdanie, o którym każdy akwarysta powinien pamiętać. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.