Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Przegląd gatunku: gupiki

Gupiki - nazwa i pochodzenie 

Poecilia resticulata - tak brzmi łacińska nazwa rybek akwariowych znanych jako pawie oczka lub gupiki. Nazwa ta wcale nie ma nic wspólnego z ich inteligencją, a raczej jej brakiem, gdyż pochodzi od nazwiska duchownego, który sprowadził je do Europy — Johna Guppy. Choć gupiki wywodzą się z Meksyku i Ameryki Środkowej, pawie oczka szybko rozprzestrzeniły się po innych rejonach świata, szybko zyskując popularność wśród akwarystów.

Jak wyglądają gupiki?

Wszystkie gupiki charakteryzują się raczej niewielkimi gabarytami, gdyż dorosłe osobniki osiągają długość do 6 cm (samiec dorasta do 3-4 cm). Gupiki występujące w naturze raczej nie są dostępne dla akwarystów, dlatego mówiąc o wyglądzie pawiego oczka, mamy na myśli głównie odmiany hodowlane. Tu zdecydowanie spotkacie się z różnorodnością, gdyż popularne rodzaje gupików, potrafią zaskoczyć wyjątkowymi barwami. 

Poznaj odmiany gupików hodowlanych

Rybki gupiki w akwarystyce spotkacie pod wieloma gatunkami i odmianami, dlatego postaramy się przybliżyć Wam tylko najpopularniejszych mieszkańców akwarium z grupy pawich oczek.

Biorąc pod uwagę kształt płetwy ogonowej, wyróżniamy rodzaje gupików takie jak: wachlarz, lira, rakietka, triangel, welon, dwumiecz, górny miecz, proporczyk, dolny miecz, łopatka, płomyk i igiełka. Czytając o gupikach, z pewnością spotkasz się z ich różnymi odmianami kolorystycznymi — popularne są gupiki czerwone, albinosy, białe, złote czy niebieskie. 

Rozważając hodowlę tego gatunku, warto bliżej przyjrzeć się gupikom Endlera (Poecilia wingei), które pokryte są jasnymi plamkami, a ich ubarwienie jest zielone, srebrne lub brązowe. Polecane są akwarystom ze względu na łagodne usposobienie, a także łatwość w hodowli. 

Tryb życia i rozmnażanie gupików

Gupiki to jedne z najbardziej towarzyskich mieszkańców akwarium, które zdecydowanie dobrze się czują, żyjąc w stadzie. Poleca się jednak nie łączyć ich z dużymi rybami, dla których mogą stać się pożywieniem. Najlepiej będą dogadywać się z takimi gatunkami jak kiryski, danio czy neonki lub żyjąc w stadzie innych gupików (najlepiej 6-8 osobników w jednym akwarium). Tu ważna będzie konfiguracja, aby na jednego samca przypadało kilka samic. Oczywiście wtedy musisz liczyć się z tym, że populacja gupików w akwarium będzie wzrastać, gdyż gatunek ten łatwo się rozmnaża. Co ciekawe, samica gupika w ciąży ma tzw. barwę brzemienną, która znajduje się na płetwie ogonowej. Gdy ma dojść do porodu, wybarwienie staje się przezroczyste. 

Gupiki — wymagania gatunku

Gupiki żyją w stadzie, lubiąc penetrować akwarium i pływając praktycznie po całej jego przestrzeni, dlatego najlepiej czują się w zbiorniku o większej objętości. Ponieważ większe ryby mogą być dla nich zagrożeniem, gupikom należy umożliwić schowanie się w bujnej roślinności. Choć gatunek ten jest raczej mało wymagający, należy kontrolować temperaturę wody oraz jej parametry. Ryby będą zdrowe i bezpieczne w wodzie o temperaturze od 22 do 26°C, twardości wody od 5 do 15 dGH oraz pH 6,5-7,5. Odpowiednim podłożem dla gupików będzie drobny żwir lub piasek. 

W jaki sposób karmić gupiki w akwarium? 

Gupiki to gatunek ryb, który lubi jeść żywe pokarmy, lecz aby zapewnić im urozmaiconą dietę, powinno się dokładać do niej suche pożywienie, czyli gotowe mieszanki, które dostępne są w naszym sklepie (sprawdź oferowany pokarm dla gupików). Można również użyć specjalnych przegryzek i pokarmów żywych dla gupików w postaci tabletek. Pawie oczka należy karmić 2-3 razy dziennie, podając jedną porcję na raz. Warto obserwować, czy w wodzie nie zalega niezjedzone pożywienie, które może oznaczać, że gupiki są przekarmiane. 

Gupiki to niezwykle popularny gatunek ryb akwariowych, który lubiany jest zarówno przez początkujących akwarystów, jak i tych, którzy hobby to praktykują od lat. Ich wytrzymałość, aktywność i duża towarzyskość sprawiają, że pawie oczka są niezwykle wdzięczne w hodowli. Zanim jednak stworzysz akwarium z gupikami, koniecznie dowiedz się więcej o preferencjach tego gatunku, poznaj najciekawsze odmiany oraz to, z jakimi rybami gupiki najlepiej się dogadują. Wiedza ta pozwoli uchronić Cię od problemów, które mogą kosztować Cię wiele nerwów i niepewności. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.