Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Mętna woda w akwarium – co robić?

Mętna woda w akwarium to prawdziwa zmora każdego akwarysty, nie tylko tego, który dopiero zaczął swoją przygodę z hodowlą ryb i roślin w zbiorniku. Przyczyn tego, że woda w akwarium nie jest klarowna, jest wiele, a ich prawidłowa interpretacja również nie należy do najłatwiejszych. Podpowiadamy, dlaczego woda w akwarium mętnieje, jak wyklarować wodę i ustrzec się od tego typu niebezpieczeństw. Opisujemy sytuacje dotyczące pojawienia się mętnej wody po podmianie oraz tuż po starcie przy założeniu zbiornika.

Dlaczego woda w akwarium jest mętna?

Mętna woda w akwarium to sygnał, że w zbiorniku doszło do poważnych zanieczyszczeń, na które wpływ mogą mieć takie czynniki jak przekarmienie ryb, nieprawidłowa pielęgnacja wody (zbyt rzadka podmiana lub niewystarczająca filtracja) oraz obecność pierwotniaków, które mogą pojawiać się m.in. w sytuacji, gdy nie usuniemy z wody martwej rybki. Pojawienie się pierwotniaków w wodzie to realne zagrożenie dla ryb, które mogą cierpieć z powodu niedotlenienia, co jest częstą przyczyną ich śmierci. 

Powodem mętnienia wody w akwarium może być również źle dobrane podłoże. To zawsze musi być dostosowane do celów akwarystycznych, tak samo jak dekoracje — kamienie i korzenie, które, zanim umieścisz w wodzie, warto wyparzyć. 

Mętna woda w nowo założonym akwarium

Gdy w nowym akwarium pojawia się mleczna, nieprzezroczysta woda, jest to niecodzienna sytuacja, która z pewnością będzie źródłem stresu dla początkującego akwarysty. Pierwsze podejrzenie, dlaczego woda w akwarium jest mętna, powinno dotyczyć podłoża, które może być niskiej jakości lub nie być dostosowane do celów akwarystycznych. Aby temu zaradzić, zawsze kupuj podłoże do akwarium od sprawdzonych producentów, przetestowane i przebadane pod kątem bezpieczeństwa. 

Jeśli zakupione podłoże nie budzi Twoich podejrzeń, przyczyn, dlaczego mętna woda w akwarium pojawiła się już na starcie, poszukaj gdzie indziej. 

Gdy dopiero założyłeś zbiornik, możesz wykluczyć obecność pierwotniaków, dlatego w większości przypadków mętna woda w akwarium po założeniu nie będzie stanowić zagrożenia dla ryb i innych mieszkańców domowego akwenu. Być może przyczyną takiego wyglądu wody są niewłaściwe jej parametry takie jak twardość czy odczyn — koniecznie sprawdź je, używając do tego precyzyjnych testów akwarystycznych, które znajdziesz w naszym sklepie. Jeśli uda Ci się zdiagnozować problem i popracujesz nad korektą parametrów, możesz odczekać kilka dni, aż woda stanie się klarowna. Pamiętaj, że w takiej sytuacji zanieczyszczenia opadną na dno, dlatego konieczne będzie wyczyszczenie akwarium oraz wymiana podłoża. 

Mętna woda w akwarium po podmianie

Zmętnienie wody w akwarium po podmianie to zazwyczaj efekt źle przeprowadzonych czynności związanych z czyszczeniem elementów akwarium. Dla wielu osób może być sporym zaskoczeniem, że nadmierne mycie akcesoriów, które wsadzamy do akwarium, nie służy przejrzystości wody. Pod wpływem mycia usuwamy pożyteczne bakterie, które gromadzą się na wyposażeniu akwarystycznym — ozdobach, kamieniach czy roślinach. Zadaniem bakterii nitryfikacyjnych jest likwidowanie związków chemicznych, które wytwarzają się np. w wyniku przemiany materii ryb. Jeśli jesteś pewny, że w Twoim akwarium doszło do wypłukania pożytecznych bakterii, możesz skorzystać z preparatów „na start”, które poprawią klarowność wody. 

Jak wyklarować wodę w akwarium?

Wyjaśniając, dlaczego woda w akwarium jest mętna, staraliśmy się przekazać wam kilka wskazówek, jak zadbać o przejrzystość w zbiorniku. Podsumowując, najważniejszą kwestią, aby przywrócić klarowność wody, jest znalezienie przyczyny problemu. Bez odpowiedniej diagnozy nie sposób jest zastosować odpowiednie i skuteczne leczenie. Niekiedy rozwiązaniem będzie zmiana podłoża, a innym razem kolejna podmiana wody, np. na wcześniej odstaną. W wielu sytuacjach metodą na klarowną wodę będzie większa rozwaga w karmieniu ryb oraz dokładna ich obserwacja. Pomocne w usuwaniu zanieczyszczeń z wody będą również naturalne rośliny, a także zmiany w czyszczeniu elementów akwarium — tu obowiązuje zasada, aby dokładnie czyścić filtr, a w mniejszym stopniu dodatki, akcesoria i ozdoby. 

Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę — tę najważniejszą! Nie zniechęcaj się, jeśli w akwarystyce napotkasz problemy takie jak brak przejrzystości wody. W większości przypadków sytuacja ta jest jedynie przejściowa i ma na celu nauczyć Cię, jak dbać o akwarium i powierzone Ci pod opiekę wodne stworzenia. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.