Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Jak się pozbyć glonów z akwarium?

Glony w akwarium to prawdziwa zmora akwarysty, szczególnie jeśli dopiero uczy się, jak prawidłowo zarządzać zbiornikiem, lub właśnie zdecydował się na zmiany w funkcjonowaniu akwarium. Jego wnikliwa obserwacja sprawi, że zyskasz dużo czasu, aby rozpocząć akcję: zwalczanie glonów w akwarium! Podpowiadamy, jak pozbyć się glonów w akwarium i dlaczego ich obecność może zaszkodzić mieszkańcom Twojego domowego akwenu. 

Glony w akwarium — jakie błędy popełniłeś?

Jeśli w Twoim akwarium widoczne są glony, musisz wiedzieć, że bez odpowiednich zmian w funkcjonowaniu i zarządzaniu zbiornikiem nie pozbędziesz się ich tak łatwo. Obecność glonów w wodzie zazwyczaj pojawia się tuż po uruchomieniu zbiornika i ma związek z nadmiarem krzemianów. Niewystarczająca filtracja lub zły jej dobór przyczynia się do powstawania zielonych glonów. Nie bez znaczenia jest również zbyt duża liczba ryb, a także ich przekarmianie. Kolejnym czynnikiem, który odpowiada za powstawanie glonów, jest zbyt długotrwałe naświetlanie zbiornika — warto czynność tę ograniczyć do 8 godzin/dobę. 

Co powodują glony w akwarium?

Jeśli podejrzewasz, że popełniasz powyższe błędy, koniecznie postaraj się szybko zainterweniować, gdyż glony w akwarium przyczyniają się do obumierania roślin, drastycznie zmieniając parametry wody, przez co mogą powodować również choroby ryb. Nie bez znaczenia jest również kwestia wizualna — jeśli nie podejmiesz walki z glonami, podwodny krajobraz będzie nieestetycznie wyglądał, a woda może z czasem zacznie brzydko pachnieć. 

Co na glony w akwarium?

Zwalczanie glonów w akwarium to działania, które musisz podjąć, wykorzystując konkretne rozwiązania i sprzęt. Przede wszystkim sprawdź, czy filtr, który stosujesz, jest dostosowany do objętości Twojego akwarium. Być może zbyt rzadko wymieniasz wkłady służące do filtracji lub niedostatecznie często zmieniasz lub czyścisz podłoże. Na dnie zbiornika, w szczelinach między dekoracjami, kamieniami czy roślinami, łatwo gromadzą się zanieczyszczenia, które można przeoczyć. W ich usuwaniu pomocne będzie urządzenie zwane odmulaczem do akwarium

Kolejną kwestią, która pomoże Ci dowiedzieć się, jak wyczyścić akwarium z glonów, będzie obserwacja ryb po karmieniu. Jeśli w wodzie obserwujesz wiele zanieczyszczeń wynikających z niestrawionego pokarmu, być może właśnie zbyt obfite lub częste karmienie ryb jest główną przyczyną powstawania glonów w akwarium. 

Sama zmiana nawyków czy poprawienie wydajności filtra do akwarium mogą nie wystarczyć, jeśli glony zadomowiły się na dobre w Twoim zbiorniku. W ich zwalczaniu pomocne będą specjalistyczne preparaty na glony w akwarium.

Dedykowane środki pomogą usunąć glony, sinice, zakwity i pozbyć się zielonego nalotu w akwarium i specyficznego zapachu, który posiada woda. Bezpieczne dla organizmów żywych preparaty mają na celu przywrócić równowagę biologiczną i chemiczną i uzyskać w akwarium klarowną, przezroczystą wodę. Środki przeciw glonom mogą przybierać formę tabletek, płynu czy proszku, a to, jakie proporcje będziesz musiał użyć w walce z glonami, powinno znajdować się w instrukcji na opakowaniu. 

Tam również znajdziesz informację, na jaki rodzaj glonów należy stosować dany środek, gdyż w większości przypadków podstawą do zaaplikowania skutecznego preparatu będzie wiedza, co dokładnie zadomowiło się w Twoim akwarium. 

Rodzaje glonów w akwarium. Jak sobie z nimi radzić?

Czarne glony nitkowate 

Te charakterystyczne czarno-szare nitki zazwyczaj spotykane są w mocno zanieczyszczonym i zaniedbanym akwarium. Ich skuteczne usunięcie zapewni środek na bazie węgla oraz intensywna praca filtra do akwarium, również tego, który czyści wodę na jej powierzchni. Aby nie dopuścić do nawrotu tego rodzaju glonów w akwarium, zalecamy ograniczyć liczbę ryb, aby w zbiorniku nie znajdowało się więcej niż 1 cm długości ryby na litr wody. 

Zielone glony nitkowate

Mające taką samą strukturę, lecz zielony kolor glony również skutecznie usuniesz, stosując węgiel w płynie. Jeśli środek ten nie będzie wystarczający, możesz rozważyć użycie w akwarium żywych stworzeń, które pomagają uporać się z glonami. Są to krewetki oraz rybki zwane glonojadami, czyli zbrojniki pospolite. 

Sinice

Sinice to nie tylko zmora osób odpoczywających nad Bałtykiem latem, ale również popularny rodzaj glonów, które spędzają sen z powiek akwarystom. Te lepiące się powłoki o niebiesko-zielonkawym zabarwieniu najczęściej osadzają się na podłożu. Ich występowanie ma związek z nieprawidłową gospodarką fosforową i azotową, a skutecznym rozwiązaniem, jak zlikwidować te glony, będzie zastosowanie specjalnego nawozu z dodatkiem azotu, fosforu lub obu tych pierwiastków chemicznych oraz ich stała kontrola z wykorzystaniem testów akwarystycznych

Te trzy rodzaje glonów to nie jedyne zanieczyszczenia, na które narażone jest Twoje akwarium, szczególnie gdy dopiero je uruchomisz. W tym czasie uważnie obserwuj, czy nie zmienia się zabarwienie wody oraz czy na ścianach akwarium nie pozostaje specyficzny zielony nalot. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej wygrasz walkę z glonami. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.