Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Jak dobrać podłoże do akwarium?

Podłoże to podstawa akwarium i nie mamy tu na myśli tylko tego, że znajduje się na dnie zbiornika, ale przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę, jak ważną rolę pełni w jego prawidłowym funkcjonowaniu. W naszym artykule podpowiadamy, jakie podłoże do akwarium będzie odpowiednie do danego typu zbiornika oraz z jakimi rodzajami podłoża spotkasz się, przeglądając oferty sklepów akwarystycznych. 

Jaką rolę odgrywa podłoże akwariowe?

Zadaniem akwarysty jest jak najbardziej precyzyjne odwzorowanie w zamkniętym akwenie tego, czego doświadczają ryby w naturze. Kierując się tym przesłaniem, niemożliwe byłoby pominięcie podłoża akwariowego, które dopełnia podwodny krajobraz, sprawiając, że wygląda jak kompletna, zamknięta całość. Jednak walory estetyczne to nie jedyne właściwości podłoża do akwarium, gdyż odpowiednio zagospodarowane dno zbiornika ma wiele ważnych funkcji do odegrania, zarówno dla flory, jak i fauny zamieszkującej akwarium. 

Podłoże do akwarium sprawia, że możliwe jest ukorzenianie się roślin, ich rozwój, bujny wzrost oraz to, że pozostają na swoim miejscu pomimo ruchu wody. Bez odpowiedniego podłoża, również tego bogatego w cenne składniki (o czym jeszcze wspomnimy), niemożliwe będzie rozmnażanie roślin, czyli najlepszy sposób na pozyskanie nowych okazów roślinek i tworzenie bujnego podwodnego krajobrazu. Rośliny w akwarium to największe źródło tlenu, bez którego życie pod wodą nie byłoby możliwe, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im dobre warunki do wzrostu i rozwoju, również poprzez użycie dobrej jakości podłoża akwariowego.  

Podłoże do akwarium ma również wpływ na parametry wody i, co znacznie utrudnia sprawę, może zarówno przyczynić się do ich pogorszenia, jak i wpłynąć pozytywnie na jej twardość czy pH. Jeśli nie chcemy zanadto ingerować w te czynniki, należy zrezygnować z dodawania do wody marmuru czy bazaltu i koniecznie wybierać podłoża, które są neutralne dla wody. Dobrym zwyczajem będzie przy każdej zmianie lub przy pierwszym uruchomieniu akwarium sprawdzać podstawowe parametry wody takie jak twardość czy pH. Posłużą Ci do tego specjalne testy, które kupisz w naszym sklepie Aquario. 

Jakie są rodzaje podłoża do akwarium?

Piasek do akwarium

Piasek do akwarium jest często używany w akwarystyce, choć jako samodzielne podłoże nie sprawdzi się zbyt dobrze w przypadku zbiorników z dużą liczbą roślin. Zbyt drobna gradacja nie sprzyja ukorzenianiu się roślin oraz utrzymywaniu ich przez długi czas bez potrzeby wymiany podłoża. Niektórzy akwaryści, dokładając więcej starań, są w stanie ominąć te trudności, tworząc piaskowe podłoże na całej powierzchni dna akwarium. Jeśli tak jak oni zdecydujesz się na jego użycie w akwarium, musisz wybrać piasek o minimalnej gradacji 3 mm. Nie będzie ona podrażniać ryb i świetnie sprawdzi się jako bezpieczne podłoże dla delikatnych osobników takich jak muszlowce czy kirysy, które o wiele pewniej czują się na sypkim podłożu. Dobrym pomysłem jest mieszanie piasku ze żwirem, co nie tylko pozwala tworzyć unikalne kompozycje kolorystyczne, ale także pomaga utrzymać bujną roślinność w akwarium. Taka mieszanka zabezpieczy zbiornik przed tworzeniem tzw. miejsc beztlenowych, gdzie często gromadzą się sinice i glony. Połączenie piasku ze żwirem polepsza jakość i klarowność wody, ułatwia także czyszczenie podłoża. Gdy użyjesz na nie tylko piasku, nie będziesz mógł używać odmulacza do akwarium, który działa jak odkurzacz, wysysając wszelkie zabrudzenia z podłoża i znajdujących się na nim roślin, dekoracji czy kamieni. 

Żwirek do akwarium

Żwirek do akwarium to najczęściej wybierane podłoże do akwarium ogólnego. Pozwala on nie tylko szybko i skutecznie czyścić dno akwarium z wykorzystaniem odmulacza, ale również nie zabrudza wody zbiornika. Aby był bezpieczny dla ryb, także tych delikatnych, nie może mieć ostrych krawędzi, a gradacja powinna wynosić od 2 do 6 mm. Taki rodzaj żwirku pozytywnie wpłynie na rozwój i wzrost roślinności w akwarium, doskonale podtrzymując korzenie i będąc solidnym wsparciem dla roślin, także tych najdelikatniejszych. Żwirek w akwarium nie wpływa na parametry wody, będąc dla niej całkowicie neutralnym, dlatego szczególnie polecany jest, gdy dopiero uczysz się akwarystyki.

Substraty do akwarium

Te naturalne mieszanki, bogate w składniki odżywcze pozytywnie wpływają na rozwój i wzrost bujnej roślinności w akwarium. Substraty do akwarium są zazwyczaj łączone z drobnym żwirem, który umieszczany jest jako druga, górna warstwa podłoża. Wystarczy niewielka ilość substratu, aby zobaczyć ewidentną różnicę w kondycji i wyglądzie roślin, a co więcej, te naturalne mieszanki są niezwykle wydajne i ograniczają potrzebę częstej wymiany podłoża. Dużą korzyścią, szczególnie dla osób, które obawiają się zawirowań w parametrach wody, jest neutralność substratów na pH i twardość wody. 

Podłoża aktywne do akwarium

To zdecydowanie najkorzystniejsza forma podłoża, która wspiera nie tylko rozwój roślin, ale także pozytywnie wpływa na parametry wody. Podłoża aktywne do akwarium to gotowe w 100% naturalne mieszanki wykonane z bogatej w minerały i składniki odżywcze ziemi. Poddanie jej obróbce termicznej sprawia, że podłoże zyskuje porowatą strukturę, a dzięki niej lepsze właściwości filtracyjne. W porównaniu do innych rodzajów aktywne podłoże ma wpływ na parametry wody — utrzymując jej odpowiednią twardość i pH oraz pozytywnie wpływając na rozwój filtracji biologicznej, czyli zasiedlanie bakterii nitryfikacyjnych. Minusem aktywnego podłoża z pewnością jest jego wysoka cena oraz dość krótki czas działania na system korzenny roślin. Nie zmienia to jednak faktu, że aktywne podłoże warto stosować, aby zapewnić klarowną wodę i utrzymać jej prawidłowe parametry, wzmacniając dodatkowo rośliny i zyskując piękne, bujne akwarium. 

Czym się kierować przy wyborze podłoża do akwarium?

Nie jest łatwo wybrać idealne podłoże, które pozytywnie wpłynie nie tylko na rośliny, ale również będzie bezpieczne i przyjazne rybom. Odpowiadając sobie na pytanie, jakie podłoże do akwarium powinienem zastosować, koniecznie dowiedz się, jakie potrzeby mają Twoje ryby. Jeśli żerują na dnie zbiornika, będą potrzebować delikatniejszego podłoża niż te, które pływają pod taflą. Niektóre gatunki spędzają dużo czasu na przesiewaniu piasku, więc nie powinieneś zabierać im tej przyjemności. Świetnym rozwiązaniem będzie również mieszanie rodzajów podłoża, co sprawi, że nie tylko uda Ci się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli zadbać zarówno o faunę, jak i florę, ale także uzyskać piękne i unikalne dno. 

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj podłoża wybrać lub w jaki sposób je skutecznie łączyć, zachęcamy do kontaktu z naszym doświadczonym zespołem ekspertów od akwarystyki z Aquario. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.