Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się w sklepie

Ustawienia

Akwarium dla welonki – na co zwrócić uwagę?

Welonka — co to za ryba?

Zanim założysz akwarium dla welonek, koniecznie dowiedz się więcej o tym gatunku. Zasada ta oczywiście dotyczy każdego nowego mieszkańca Twojego akwarium. 

Welon to zdecydowanie najbardziej znana ryba akwariowa, będąca odmianą karasia ozdobnego (łac. Carassius auratus auratus), zwanego również ze względu na pochodzenie karasiem chińskim. Szacuje się, że początki hodowli tego gatunku w Azji to VII wiek naszej ery, a liczne próby łączenia wielu odmian karasia sprawiły, że powstały setki odmian niezwykle barwnych ryb, również takich, które znacznie różnią się od pierwotnego karasia ozdobnego. Wśród nich wyjątkową popularnością cieszą się welonki, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym, długim płetwom. Co ciekawe, nie każda welonka jest koloru złotego — znane są odmiany z zabarwieniem ciała w kolorach czerni czy bieli. Zanim stworzysz akwarium dla welona, koniecznie dowiedz się, jakie rozmiary może osiągać ten gatunek. Tu również ciekawostka — osobniki hodowane w stawach są dużo większe niż te, które przebywają w akwariach. Te zazwyczaj osiągają długość od 10 do 20 cm, z czego nieznacznie większe są samice. 

Welonki — jakie akwarium będzie odpowiednie dla złotej rybki?

Jeśli złota rybka, to akwarium w formie kuli — doświadczeni akwaryści wiedzą, że to, co znamy z baśni, nie służy zdrowiu i samopoczuciu welonki i właściwie żadnej innej rybie akwariowej. Dlaczego? Kula utrudnia, a nawet uniemożliwia zamontowanie sprzętu akwarystycznego, bez którego nie da się utrzymać czystości i właściwych parametrów wody. Co więcej, ryby w kuli pływają w nienaturalny sposób, przez co stają się nerwowe i zestresowane. Ryby w akwarium potrzebują miejsc, w których będą mogły się schronić i odpocząć, a kula nie daje im tej możliwości. Jeśli już wiesz, jakie akwarium dla welona nie będzie dobrym pomysłem, czas na informacje, jaki zbiornik wybrać dla tego wyjątkowego gatunku. Dla jednej złotej rybki najlepiej sprawdzi się prostokątne akwarium o pojemności 80 litrów. Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz rozmnażać ten gatunek, najlepiej zakupić od razu większy zbiornik. Wbrew pozorom, większym akwarium o wiele łatwiej zarządzać, dlatego jeśli marzysz o hodowli złotej rybki, koniecznie zainwestuj w dobrej jakości akwarium, w którym zmieścisz takie wyposażenie jak filtr do wody, grzałkanapowietrzacz czy odmulacz do dna.

Zobacz też: Szklana kula dla ryby - dlaczego to zły pomysł?

Welonka — wymagania tego gatunku

Złota rybka, czyli welonka, to gatunek, który lepiej czuje się w niskich temperaturach w zakresie 18-24°C. Zarówno temperatura wody dla welonek, jak i warunki powinny być stabilne i niezmienne, dlatego tak ważne jest, aby monitorować wodę i postawić na dobrej jakości, niezawodny sprzęt. Welonki to ryby, które dość dobrze znoszą zanieczyszczenie biologiczne wody, same również znacznie przyczyniają się do zabrudzeń, dlatego tak ważne jest, aby regularnie (minimum co tydzień) podmieniać im wodę, a także zainwestować w wydajny filtr. 

Pozostałe parametry, do jakich powinni dążyć właściciele akwarium z karasiami, to pH 6,5-7,8 i twardość wody nie większa niż 20°n

Ważną kwestią, która wydobywa piękno złotej rybki, jest oświetlenie, które powinno wyznaczać ich dobowy rytm dnia i nocy, a także sprawiać, że ich kolory nie będą ciemnieć. 

Jak urządzić i wyposażyć akwarium dla welonek?

Powyższe wymagania powinny podpowiedzieć Ci, jakie wyposażenie będzie najlepsze dla złotej rybki. Dla ułatwienia jednak przedstawimy listę sprzętu i dodatków, które powinny znaleźć się w akwarium dla welonki. 

Filtr akwarystyczny

Najważniejszym wyposażeniem akwarium dla welonów będzie wydajny filtr z napowietrzaczem. Jego działanie zapewnia odpowiednią cyrkulację wody, która przyczynia się do jej dotleniania oraz usuwania z wody szkodliwych związków. Filtr powinno dobierać się do pojemności akwarium, a w przypadku welonek dodatkowo należy wziąć pod uwagę to, że ryby te mają tendencję do zanieczyszczania wody. Więcej przestrzeni welonkom da filtr montowany na zewnątrz, a dobrym pomysłem będzie zakup filtra kaskadowego.

Grzałka z termostatem

Welonki najlepiej czują się w stabilnej, stałej temperaturze, którą zapewni grzałka z termostatem. Każde akwarium powinno mieć również termometr. Przy częstych podmianach, które zalecane są w akwarium dla welona, konieczne jest dokładne monitorowanie temperatury wody. 

Testy akwarystyczne

Welonki to delikatne ryby akwariowe, które przy nieprawidłowych parametrach wody mogą szybko ulegać osłabieniu i chorobom. Aby do tego nie dopuścić, warto na wyposażeniu mieć testy akwarystyczne, które sprawdzą takie parametry jak pH, twardość wody oraz obecność azotanów czy fosforanów. 

Roślinność i podłoże 

Naturalna, bujna roślinność nie tylko poprawia samopoczucie welonek, będąc dla nich doskonałą kryjówką, ale także przyczynia się do dotleniania wody, a w konsekwencji większej odporności na powstanie glonów i szkodliwych substancji. Welonki jednak lubują się w podgryzaniu roślin i wykopywaniu ich korzeni, dlatego właściciele akwarium ze złotą rybką muszą dodatkowo wzmocnić nowo zasadzone roślinki np. kamieniami, a także być wyrozumiałymi dla tych wyjątkowych pożeraczy roślinek. 

Co więcej, przy zakupie podłoża i roślinności upewnij się, czy elementy te nie będą podrażniać wrażliwych płetw welonów. Welonki często przebywają blisko podłoża, dlatego, aby było ono bezpieczne, najlepiej wybrać mniejszy, gładki żwir bądź piasek, który nie będzie groził ryzykiem zadławienia

Wszystko, co potrzebne będzie Ci do wyposażenia akwarium dla welonów, znajdziesz w naszym sklepie Aquario.pl. 

Z jakimi rybami welonka może dzielić akwarium?

Welonki to energiczne, lubiące aktywność i towarzystwo ryby akwariowe, które mają tendencje do pływania po całej powierzchni zbiornika i w pewnym sensie zawłaszczania terytorium. Najlepiej odnajdą się w towarzystwie innych welonów, gdyż długie płetwy i ogon szybko mogą stać się atrakcyjne dla gatunków, które lubią podgryzać inne ryby. Dość niska temperatura wody, którą lubią, może sprawić, że trudno będzie znaleźć inne gatunki, które „dogadają się” z nimi w kwestii warunków. Warto do akwarium z welonami dołożyć ślimaki, które doskonale zadbają o czystość szyb, kamieni i dekoracji, co może zastąpić takie urządzenie jak odmulacz do dna akwarium, które nie sprawdzi się w przypadku podłoża  postaci drobnego żwiru czy piasku. 

Złota rybka to wyjątkowa ozdoba zbiornika, która nie tylko pięknie prezentuje się w akwarium, ale także zadziwia energicznością i chęcią do zabawy. Zanim jednak zabierzesz się za zakładanie akwarium dla welonów, upewnij się, że masz wystarczająco miejsca na duży, przestrzenny zbiornik, którego potrzebują. Koniecznie umieść je w ustronnym miejscu, w którym welonki nie będą narażone na wysoką temperaturę, która wyjątkowo szkodzi temu gatunkowi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.